ВІДКРИТІ ВИХОВНІ ГОДИНИ ТА УРОКИ!!!

 Найяскравішою подією відбувся виховний захід під назвою: "СВЯТО НАШОЇ РОДИНИ", гостями якого були мами, бабусі, вчителі.




















ЗАСТОСОВУЄМО ПРИЙОМ "ФІШН БОУН".





















































Прикметник. Числівник. Загальне поняття про прикметник, числівник.  (питання, значення, роль у реченні)

Мета: поглиблювати знання учнів про прикметник, числівник; ознайомити з ознаками прикметника, числівника (питання, значення) і його роллю в реченні;

 розвивати піз­навальну активність, інтерес до теми, що вивчається;

розширювати знання учнів про святкування за народним календарем свят в Україні;

виховува­ти любов до рідної природи.

Тип уроку: засвоєння нових знань

Обладнання: таблиця «Прикметник»; предметні малюнки; дидактичний матеріал; костюми героїв; схеми-опори.

Хід уроку

І. Організація учнів до уроку

Пролунав дзвінок,

Починаємо урок.

Будем гарно працювати,

Будемо багато знати.

 

I I. Актуалізація опорних знань

1. Складання «Павутинки» (асоціа­тивного куща). Робота в парах

У ч и т е л ь. Яка зараз пора року? Необхідно від­гадати загадку від Зими  і до відгадки дібрати при­кметники.

Грудень 

В небі хмара пролітала,

Білий пух порозсипала.

Він на землю міцно ліг,

Називають його... (Сніг).

Січень

На шибках без олівця

Він малює без кінця. (Мороз)

 Лютий

Хто наткав полотна

Аж від лісу до вікна?

Ще й сміється-задається:

От така ширина! (Зима)

2. Презентація роботи в парах.


СНІГ

колючий;

білий;

м'який;

іскристий;

лапатий;

перший;

пухнастий.

 

МОРОЗ

злий;

безжалісний;

суворий;

жорстокий;

тріскучий;

зимовий;

сильний.

 

ЗИМА

білосніжна;

сувора;

весела;

сніжна;

холодна;

морозна;

         тепла.


III. Мотивація навчальної діяльності учнів

1. Бесіда

- Діти, яким святом за народним ка­лендарем може похвалитися місяць лютий? (Стрітенням)

Свято Стрітен­ня припадає на середину міся­ця 15 лютого. Слово «Стрітення» означає «зустріч». У народі вважають, що в цей день Зима з Весною зустрі­чаються. У народній уяві Зима — це стара баба в полатаному кожушку та дірявій хустині, поточеній мишами,  через дірки якої витинаються сиві пасма волосся. Саме такою вона на Стрітення виходить навстріч Весні привабливій дівчині. Якщо Зима переможе, то ще тривалий час буде хо­лодно, а якщо красуня Весна візьме гору, то поверне на тепло.

Зима з Весною приготували для вас завдання із цікавістю спостерігатимуть за тим, як ви їх виконува­тимете.

Робота з кольоровими капелюшками.

1.  Каліграфічна хвилинка

—    Перше завдання це каліграфіч­на вправа.

Відкрийте зошити, покладіть похило, напишіть число, класна робота.

У лютому, за народним календарем, відзначають свято Стрітення.

—    Із великої чи маленької літери на­пишемо слова «свято», «Стрітення»? Чому?

с С свято Стрітення

Пам'ятайте про нахил, з'єднання букв.

Запишемо прислів'я. Весна ранок року.

Як ви розумієте це прислів'я? Чи можна порівняти весну з ранком? (Після тривалого зимового сну все про­кидається, все розквітає.)

До якої частини мови належить слово весна? Чому?

Хто писав старанно, чисто?

Кому подобається його калігра­фія?

-        Якою може бути весна? (Яка? Весела, тепла, рання, пахуча, квітуча…)

VI. Повідомлення теми і мети уроку. Робота над новим матеріалом

         1.Загадка 

Наступне завдання Зими з Весною відгадати загадку і визначити тему уроку.

Який ? Яка ? Яке ? Які ? — на ці питання я відповідаю.

 Колір, смак, розмір, форму я вам називаю.

З іменником дружу завжди.

Хто я? Швидко мене назви! (Прикметник)

Гра «Асоціація»

- Що ви знаєте про прикметник?

2.     Робота за таблицею «Прикметник»

На які питання відповідає прикмет­ник? (Який? Яка? Яке? Які?)

Що означає прикметник? (Ознаки предметів за кольором, смаком, розмі­ром, формою)

2.  Гра «Придумай слова»

З якою частиною мови завжди вжи­вається прикметник? іменником)

Наведіть приклади прикметни­ків, які вказують на ознаку предме­та за кольором(папір (який?) білий), смаком(цукерки (які?) солодкі), розміром (море (яке?) велике), формою (яблуко (яке?) кругле).

-        Що таке прикметник?

Висновок. Слова, що називають ознаки предметів і відповідають на питання який? яка? яке? які?називаються прикметниками.

Гра «Мячик»

Завдання. Утворити прикметники від поданих іменників.(Козак-козацький)

Ткач, Одеса, грузин, завод, Львів, Харків, Суми, Полтава.

ЧИТАННЯ ВІРША на с.36

Білий капелюх: інформація
Детальна і необхідна
інформація. Тільки факти. Використовується  для того, щоб спрямувати увагу на інформацію. У цьому режимі мислення нас цікавлять лише факти.

Жовтий капелюх:логічний позитив.

Дослідження можливих успіхів і позитивних сторін, переваг.

 

Чорний капелюх: критика
Застерігає і змушує
думати критично.

 

Червоний капелюх: почуття та інтуїція.

Формуваннясвогоставлення до проблеми, яка розглядається.

Зелений
капелюх:креативність, нові ідеї.
Зосередження на творчості, альтернативних
рішеннях, нові можливості та ідеї.

 

Синій капелюх:управління процесом. Висновки
Керування
розумовими процесами. Гарантія дотриманняв цих  шести капелюхів.
Синій
капелюх відрізняється від інших капелюхів тим, що він призначений не для роботи зі змістом завдання, а для управління самим процессом роботи. Зокрема, його використовують на початку для визначення того, що належить зробити, і в кінці, щоб узагальнити досягнуте і поставити нову мету.

4. Хоровод «Подоляночка»

 — Діти, свято Стрітення в Укра­їні завжди шанувалось. Хлопці і дівчата водили хороводи, співали пісні, які прославляли родючу землю, рідну природу.

—Давайте, діти, для Зими з Весною заспіваємо.

5.  Робота з підручником

—Діти, Зима з Весною не можуть зрозуміти, про що йдеться:у вправі 83. Давайте їм допоможемо. Відкрийте  підручники на с. 38, прочитайте вправу.

Чи можна точно визначити, в яку пору року відбувається подія? Чому?

6. Робота в групах

-  У мене на столі лежать сніжинки, квіти, зелене і жовте листя.

Підійдіть і оберіть те, що вам більше подобається.

Знайдіть учнів, які також обрали, на­приклад, сніжинку, це і є ваша група.           Група «Сніжинки» добирає прикметики, щоб було зрозуміло, що подія відбувається взимку.

Група «Зелене листя» добирає при­кметники, щоб було зрозуміло, що

подія відбувається навесні.

Група «Квіти» добирає прикметники, щоб було зрозуміло, що подія відбу­вається влітку.

Група «Жовте листя» добирає при­кметники, щоб було зрозуміло, що подія відбувається восени.

Пам'ятайте правила роботи в гру­пі.

7.  Презентація результатів роботи групи

8.  Оцінювання роботи груп

- Яка частина мови допомо­гла зробити текст зрозумілим і виразним? Яким є значення прикметників у мовленні?

Висновок. Використання прикметників в усному і писемному мовленні робить його багатим, емоційним, образним.

VII. Закріплення вивченого

1.  Самостійна творча робота

Вправа 84

А) Підбір прикметників до виділених іменників(усно).

Б)Запис тексту з дібраними прикметниками.

В)У першому і другому реченнях підкреслити головні і другорядні члени речення.

Г)Перевірка самостійної роботи.

Висновок. Прикметники є другорядними членами речення.

2. Бесіда

Любі діти! Хто цього дня переміг Зима чи Весна?

На Стрітення люди уважно стежили за погодою, намагаючись виявити найменші її зміни. Із цим пов'язано багато прикмет.

Ясний і тихий день на хороший урожай.

Як на Стрітення день ясний, то буде льон прекрасний.

Морозна і похмура погода на ранню весну.

Якщо на Стрітення зі стріх не ка­пає, то весна буде ранньою, і су­хою.

Якщо на Стрітення теплий і со­нячний день, то й весна буде те­плою.      

У кожного на парті лежить карт­ка, де написана прикмета.

Перепишіть цю прикмету в зошит, підкресліть прикметники.

(Взаємоперевірка, колективна пере­вірка виконання роботи.)

VIII. Підсумок уроку

1.  Гра. “Яка наша мова?»

-        Полічи прикметники:

Ніжна, мила, світанкова,

Ясна, чиста, колискова,

Мелодійна, дзвінкотюча,

Дивна, радісна, співуча,

Лагідна, жива, казкова,

Красна, чарівна, шовкова,

Найдорожча, добра, власна,

Мудра, сонячна, прекрасна,

Солов'їна, барвінкова    

        Українська наша мова. (26)

Прикметники роблять нашу мову багатшою, досконалішою, допомагають точніше висловлювати свою думку, додають життєдайної сили нашій мові.

2.  Бесіда

Що таке прикметник?

Які ознаки виражає прикметник?

Що на уроці було головним? Ці­кавим? Чого навчилися?

Про яке свято дізналися?

3.  Домашнє завдання: с. 39, вправа 86, с. 3 – повторити правило


 

 

 

 

 

 

 

 


Урок української мови

у 3-А класі

Чабельської ЗОШ І-ІІ ступенів

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Вчитель початкових класів:

Опалько Ю.І.

 

 

 

 

 

Коментарі